Osobowość zależna a związek

Psychologowie budują wiele teorii, w których powstają różnorodne typy osobowości. Zazwyczaj są to tylko badania, prezentowane w statystykach i wykresach, które na prawdziwe życie nie mają zbyt dużego wpływu. Czasami jednak ważne typy osobowości uda się zauważyć. Jednym z takich typów jest osobowość zależna, która w związkach pojawia się dość często i zwykle prowadzi do wielu problemów i kłótni.

Czym jest osobowość zależna?

Niektóre osoby rejestrują się na portalach randkowych w celu odrzucenia od siebie wizji samotności, która jest dla nich nie do zaakceptowania. Te osoby potrzebują cały czas z kimś być, mieć oparcie i wsparcie drugiej osoby. Nie wyobrażają sobie życia w samotności i od zawsze są w takim czy innym związku.
Takie osoby określa się często mianem osobowości zależnych, ponieważ nawet swój charakter potrafią dostosowywać do danego partnera i związku, niczym kameleon kolor skóry do otoczenia. Na wszystko się godzą, zawsze się podporządkują i tylko z czasem czują się coraz gorzej.
Ich specyficzne zachowanie pokazują już randki online, gdzie całkowicie brakuje im asertywności czy własnego zdania. Takie osoby nie dorosły jeszcze do związku i nie mają własnej silnej osobowości, bez której nie da się tworzyć prawdziwych relacji partnerskich. Jest to konieczne dla obojga partnerów, ponieważ bez tego elementu osoba zależna zawsze będzie szukać lepszego oparcia i związek nie będzie realnie spełniał jej oczekiwań.

admin

Dodaj komentarz